Bez kategorii

Czym jest dla Trenerów Bezpieczeństwo Zawodnika?

Pierwsze wyniki ankiety!

W naszej anonimowej ankiecie wzięło udział 12 Trenerów. Od razu chcielibyśmy im za to serdecznie podziękować, mając nadzieję, że trafią na ten wpis.

Pierwszym pytanie w ankiecie brzmiało „Czym jest dla Ciebie bezpieczeństwo zawodnika?”. Aby uzyskać jak najpełniejsze odpowiedzi, uznaliśmy, że to pytanie musi być pytaniem otwartym, aby Trener mógł jak najwięcej napisać i wyrazić swoje poglądy na temat, w zasadzie definicji, bezpieczeństwa.

bezpieczeństwo trener blog

Poniżej prezentujemy odpowiedzi, które padły. Poniższe punkty są cytatami.

 1. W choreografii jest to dla mnie nr 1
 2. Bezpieczeństwo jest bardzo ważne, bo nie chcemy dzieciom zrobić krzywdy. Poza tym z kontuzjami zawodnik wypada na jakiś czas, co skutkuje brakiem osoby.
 3. Jest dla mnie najważniejszą zasadą podczas pracy z zawodnikiem. Zapewnienie bezpieczeństwa podczas brania udziału w zawodach- odpowiednie przeszkolenie osób asekurujących . Zapewnienie również komfortu psychicznego zawodnika- niedopuszczenia do sytuacji, gdy zawodnik jest odrzucany przez resztę grupy lub traktowany w niewłaściwy sposób. Nienarażanie go bądź wywieranie na nim presji , że ma za wszelką cenę zdobyć podium. Uświadamianie samego zawodnika, że bezpieczeństwo zawsze powinno być na pierwszym miejscu i świadomie pracować nad samorozwojem.
 4. Przygotowaniem motorycznym, prewencja kontuzji, komfortowymi warunkami trenowania, zwiększaniem świadomości pracy z ciałem.
 5. Podstawową zasadą.
 6. Aby nie doznał kontuzji.
 7. Wykonanie figur w taki sposób aby nie doznać kontuzji.
 8. Czymś co broni zawodnika, aby nic mu się nie przytrafiło.
 9. Jego mentalne poczucie i gotowość w ramach treningu oraz moja odpowiedzialność za to, o czym on nie pomyśli (a ja powinnam, bo wydarzyć się może).
 10. To jeden z najważniejszych aspektów każdego treningu. Zdrowie i bezpieczeństwo zawodników jest dla mnie bardzo ważne.
 11. Bezpieczna sala, trening zgodny z zasadami, brak poważnych kontuzji, zdrowie psychiczne i fizyczne.
 12. Kluczowy temat przy pracy z dziećmi i dorosłymi

Nasi Trenerzy dbają o bezpieczeństwo Zawodnika

Jak pokazują wyniki, dla Trenerów, którzy wzięli udział w ankiecie bezpieczeństwo Zawodnika jest bardzo ważne. Niektórzy z respondentów traktują je jako bezpieczeństwo fizyczne, czyli zabezpieczenie treningu tak, aby był jak najmniej kontuzjogenny, a część z Trenerów traktuje bezpieczeństwo Zawodników bardzo wszechstronnie, dbając nie tylko o ich zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.

Temat zdrowia psychicznego Zawodnika jest bardzo często pomijany. Zdarza się, że Trenerzy uważają, że to, co się dzieje w głowie zawodnika jest jego prywatną sprawą i ma być zawsze gotowy do treningu. W odpowiedziach na to pytanie, nie padły takie stwierdzenia, a wręcz kilkoro z Trenerów zauważyło, że bezpieczeństwo musi być potraktowane szerzej.

Czy bezpieczeństwo Zawodnika jest elementem planowania sezonu?

No właśnie. Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ można używać pięknych słów, dotyczących bezpieczeństwa, ale czy tak naprawdę jest ono częścią sezonu startowego? Zapytaliśmy o to w ankiecie. Na 12 wypełnionych ankiet, w jednej to pytanie pozostało bez odpowiedzi. Nie mniej wszyscy pozostali Trenerzy napisali, że owszem, biorą bezpieczeństwo zawodnika pod uwagę podczas planowania sezonu. Pomijając odpowiedzi, zawierające wyłącznie słowo „tak”, poniżej prezentujemy pozostałe odpowiedzi.

 1. Jak najbardziej ! Planuje wprowadzać dla swojej grupy dodatkowe zajęcia, szkolenia w zakresie bezpieczeństwa.
 2. Tak, każdy sezon rozpoczynamy od ogólnych zasad bezpieczeństwa. Każdego roku wzmacniamy poziom bezpiecznego przygotowania fizycznego zawodników.
 3. Oczywiście, trening, sprzęt, odżywianie.
 4. Na początku sezonu omawiamy regulamin treningów, w którym są ujęte zasady bezpieczeństwa.
 5. Biorę je pod uwagę wybierając docelowe miejsce treningów.

Wszystkie powyższe odpowiedzi świadczą o tym, że zadbanie o bezpieczeństwo Zawodnika jest częścią systemu szkoleniowego. Co jest bardzo obiecujące, w kontekście sportowej przyszłości Zawodników.